وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

کاخ نیاوران تهران

کاخ نیاوران تهران

برای افرادی که به تاریخ کشورها علاقه دارند هیچ­ جا جذاب‌­تر از موزه نیست . چندان اهمیت ندارد ساکن تهران باشیم یا این که مسافر , ‌ در شرایطی‌که می خواهیم از قبلی رمز در بیاوریم بایستی از یک کدام از موزه‌­ها شروع کنیم .

من از کاخ نیاوران تهران شروع کردم , ‌ کاخی در شمال تهران و محله خوش و آب و هوا و کوهستانی نیاوران . خویشاوندان سلطنتی پهلوی در سال های آخر سلطنت بر کشور ایران در همین کاخ و در میان باغ آن اقامت داشتند .

برای تماشا لیست بها بلیت هریک از موزه‌های این کاخ می توانید به وب‌سایت قانونی کاخ نیاوران رجوع‌نمایید . البته به اختصار قیمت بلیط ورودی ­ کاخ موزه نیاوران ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است و برای بازدید از هریک از کاخ‌­ها می بایست بلیط جداگانه تهیه شود . نظیر بقیه اماکن تاریخی , ‌اینجا نیز قیمت بلیط برای گردشگران ایرانی با اتباع خارجی فرق می­‌کند .

ورودی و باغ کاخ نیاوران تهران

به فرمان ناصرالدین شاه کاخ صاحبقرانیه به مجموعه اضافه میشود و احمد شاه نیز دستور تولید کوشک احمد شاهی را می­‌دهد .

در قسمت محل ورود , اتاقک کوچکی قراردارد که باید بلیط را از آنجا تنظیم کنیم . نمی‌­دانم به چه علت , ولی صحیح در نصیب محل ورود این کاخ فضایی مشابه به خوابگاه سربازان جای دارد و در بدو ورود این مسئله پاره ای توی ذوق و سلیقه می زند . سرویس­‌های بهداشتی که مجموعاَ فضای کاخ نیاوران قابل به کار گیری است در همین نصیب موجود است .

بلوار اساسی نسبتا طویلی حد فاصل در حیاتی و کاخ‌هاست . فضای سبز این گلشن مضاعف جالب و قدیمی میباشند و جای شکرش باقی است که هنوز کسی به تامل انقطاع کردن آنان نیفتاده است .

ساختمان حیاتی کاخ نیاوران تهران

کاخ نیاوران , اقامتگاه دایمی خانواده سلطنتی در عصر پهلوی دوم بوده و در همگی جای آن می شود ذوق ملکه کهن را تشخیص اعطا کرد .
این کاخ را از روی عمارت پتی تریانو در کاخ ورسای ساخته‌اند . آن ساختمان را نیز به امر و مطابق میل و ذوق وسلیقه ماری آنتوانت , آخری ملکه فرانسه ساخته بودند .
در آپارتمان‌­های متفاوت کاخ نیاوران , فرزندان فرمانروا قدیمی اقامت داشتند . کاخ به غیر از این آپارتمان­ها یک سرسرا نیز داراست . یک تالار مجهز سینما در کاخ نشان میدهد که خانواده سلطنتی کهن فیلم­های تاریخ سینما وهمچنین فیلم­‌های روز ایران و دنیا را تماشا می­‌کردند .
سالن غذاخوری و پذیرایی با نقاشی­‌های باارزش و ظروف نفیس اروپایی پوشیده شده و فرش­‌های بسیار زیبا و نفیس ایرانی در کف آن ها مشهود(پهن) است .
هنگامی از کاخ بیرون می­‌شدیم همه متفق القول بودیم که‌این کاخ مملو‌از وسایل و اشیای خیلی نفیس بود البته به صورت کلی آنقدرها نیز مالامال زرق و برق فقدان .
انگار این کاخ را از اولیه به مراد سکونت و معاش ساخته­­‌اند و قصدشان نشان دادن شکوه و جلال یک پادشاهی نبوده است .

( کسب امتیاز )