وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

کاخ صاحبقرانیه تهران

کاخ صاحبقرانیه تهران

صاحبقرانیه در باغ زیبای نیاوران اگر چه , که نمای بیرونی باشکوهی ندارد , ولی درونش سرشار از ذوق و نازکی شرقی است . نگاره‌های چشم‌نواز در ترکیبی دلنشین با تزیینات معماری ایرانی , این کاخ را به فضای نقاشی‌های خیال‌انگیز نزدیک کرده است . آینه‌کارهای دقیق با گچ‌بری‌های هنرمندانه به عظمت این سازه افزوده است . کجارو داستان صاحبقرانیه را روایت می کند .

مجموعه فرهنگی – تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران در میدان شهید باهنر ( میدان نیاوران ) جای دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار است .

بناهای تیم کاخ نیاوران وابسته به دوره‌های قاجار و پهلوی می باشد . ابتدا شاهان قاجار کاخ نیاوران را مکان خوش آب و هوا جهت اقامت ییلاقی خود برگزیدند . فتحعلی‌شاه قاجار برای تفریحات تابستانی خود فرمان می‌دهد تا در منطقه‌ای خوش آب و هوا بیرون از شهر تهران که وسعتی مضاعف کمتر از روز جاری داشت باغی مصفا بسازند . درکنار روستایی که «گُرده‌وی» یا «گُرده‌به» خوانده می‌شد و در نیاوران امروز قرار داشت به جای نیزاری که در همسایگی روستا واقع بود باغ را ساختند . گلشن ییلاقی فتحعلی‌شاه که در جای نیزار ایجاد شد را «نی‌آوران» نامیدند که بعداً به نام «نیاوران» مشهور شد . محمدشاه هم در همین باغ بنای کوچک و ساده‌ای بنا کرد و به دنبال وی ناصرالدین پاد شاه «کاخ صاحبقرانیه» را در باغ نیاوران ساخت . آخرین بنایی که در دوران قاجار در باغ نیاوران ساخته شد , مشهور به کوشک احمدشاهی است .

در زمان حکومت پهلوی دوم , بعضا از بناهای کوچک باغ نیاوران تخریب شد و کاخ نیاوران با سبکی مدرن جهت سکونت او و خانواده‌اش ساخته شد .

اکنون محوطه کاخ شامل کاخ منحصربه‌فرد نیاوران و موزه‌ی پارچه و لباس‌های سلطنتی , کاخ صاحبقرانیه و موزه‌ی حوضخانه , کوشک احمدشاهی , موزه‌ی جهان‌نما , کتابخانه اختصاصی , موزه‌ی خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران , باغ کتیبه‌ها و گلخانه‌ها می‌باشد .

وجه تسمیه صاحبقرانیه

در گذشته هر قرن را هشتاد سال حساب می‌كردند و كسی كه به سی‌امین سال حیات خود رسیده یك قران را گذرانده بود . یعنی هر دوره سی ساله را یك قران می‌گفتند . پادشاهی كه بیش از سی سال سلطنت كرده بود صاحبقران نامیده می شد .

در ذهن بیشتر مردم , در خصوص لغت صاحبقران و اطلاق آن به‌این بنای تاریخی این یقین است كه ناصرالدین شاه قاجار به‌این دلیل كه پنجاه سال كه معادل یك قران است , سلطنت كرد و كاخ زیبایی را كه در سال ۱۲۶۷ساخت صاحبقرانیه نامید .

با توجه به متون تاریخی مشخص و معلوم می شود كه در گذشته اطلاق لفظ صاحبقران به پادشاهان , اهمیت بسیاری داشت و بیشتر حكمرانان ایران برای نشان دادن قدرت و شجاعت خود از این لقب استفاده می‌كردند . ممکن است مهمترین پادشاهی كه به لقب صاحبقران مشهور شد , ناصرالدین شاه قاجار بود . البته پیش از وی پادشاهان دیگر هم این لقب را داشتند . نوشته كوچكی پشت الماس كوه‌نور حك شده كه نوشته آن چنین است : سلطان صاحبقران فتحعلی شاه قاجار .

در بسیاری از نوشته‌هایی كه از دوران صفوی و افشاریه مانده هم این کنیه را در كنار پادشاهانی چون نادرشاه افشار و پادشاه عباس دوم بازدید می‌كنیم .

( کسب امتیاز )