وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

کاخ ثابت پاسال تهران

کاخ ثابت پاسال تهران

متاسفانه روز به روز بیشتر با تغییر کاربری منزل های کهن و اصیل ایرانی به برج ها و مرکز ها خرید مواجه می شویم . یکی سابق ترین و گرانترین خانه های ایران که امروزه در درحال حاضر تغییر کاربری است کاخ ثابت پاسال بنا شده در بزرگراه آفریقا است . ساخت این سازه مرتبط با سال ۱۳۴۰ شمسی است . مساحت آن بیشتراز ۱۱ هزار و ۵۴۳ متر مربع است و قبلی از انقلاب وسیع ترین و گران ترین منزل شهر تهران محسوب می شد

صاحب و مالک کاخ ثابت پاسال تهران ؟

این خانه در ابتدا متعلق به ایرج ثابت پسر سرمایه دار ایرانی قبل از انقلاب حبیب الله ثابت بود . این منزل پس از انقلاب بوسیله صادق خلخالی مصادره شد و به گفته برخی از افراد پس از مصادره بعضا نهادهای امنیتی از این منزل استفاده می کرده اند . متاسفانه هیچ کس جز مالک فعلی خانه و کسانی که قبلا در‌این کاخ زندگی و یا این که کار کرده اند از درون منزل و تزئینات و معماری آن خبری ندارند البته فقط از برج سیاه که روبروی کاخ جای‌دارد می توان داخل حیاط کاخ ثابت پاسال را مشاهده کرد .

بها کاخ اثبات پاسال جردن

قیمت این منزل پیشین از انقلاب بیش تر از ۱۵ میلیون دلار برآورد شده بود و به گفته ی بعضا از کارگران آن ساخت این عمارت ۱۲ سال به طول انجامیده است و در طول خود تحت عنوان بزرگترین و گران ترین منزل دوران شناخته شده‌است , البته مالک آن ایرج ثابت پاسال فقط دو سال در منزل اقامت داشته اند و بعداز انقلاب به آمریکا رفتند .

 

معماری ساخت ساز کاخ ثابت پاسال

عمارت اثبات پاسال را به نام های قصر سنگی و کاخ ورسای هم میشناسند به دلیل آن که معماری آن از روی الگوی معماری قصر پتی تریانو در ورسای ایجاد شده است . از ذیل کاخ یک جریان آب همانند چیزی که در معماری سنتی ایرانی می‌بینیم عبور می کرده و یک استخر بزرگ و جوی آبی پلکانی دور تا به دور آن و همینطور آلاچیقی در حیاط این عمارت قرار گرفته است .

یک صحن تئاتر در قسمتی از باغ و یک پارکینگ بزرگ جهت پارک ماشین افراد خانه و مهمانان وجود دارد . دو چایخانه روبروی استخر وجو داشته است و جمع ای میگویند قرار بر آن بوده است که تالار بیلیارد بزرگی در پشت ساختمان سازه شود که متاسفانه امروزه گود برداری هایی درین نصیب برای تخریب ساختمان انجام یافته شده‌است .
مقابل راز در عمارت ستون های بزرگی از مرمر دیده می شود و گفته می شود تا قبل از این مجسمه های سنگی هم در تزئین نمای ساختمان به کار برده بودند که امروزه وجود ندارند . در سمت چپ و راست دو سطر کنار نیز درختان کاج و سرو وجود داشته که اثری از آنان هم چشم نمی شود . باغ کاخ اکنون به شهرک میثاق تبدیل شده و در آن منزل سازی انجام شده شده‌است.

( کسب امتیاز )