وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

پاساژ علاالدین تهران

پاساژ علاالدین تهران

پاساژ علاء الدین یک مجتمع تجاری خرید و فروش تلفن همراه و لوازم دیجیتال در تهران بنا شده در تقاطع خیابان‌های جمهوری اسلامی و حفظ کننده است که به وسیله ناصر علاءالدین تأسیس شده است . این پاساژ داری ۱۱۰۰ مغازه است .

تاریخچه پاساژ علاالدین تهران

رضا علاءالدین در سال ۱۳۵۳ حدود ۱۰۰۰ متر از فضای کنونی پاساژ را خریداری کرد . تا پایان مبارزه و سال‌های ۶۸ تا ۷۰ بخش دیگری از زمین‌های اطراف خریداری شد . بعد از تنظیم نقشه و طی روند رسمی از اولِ سال ۷۰ تخریب و ساخت پاساژ علاءالدین آغاز شد . این ساخت‌وساز ۱سال طول کشید و از سال ۷۰ تا ۷۱ فازبه‌فاز واگذاری‌ها آغاز شد و در غایت ۱۱طبقه با حدود ۱۱۰۰ مغازه در سه فاز واگذار شد . انتقادهای متعددی به صاحب این راس تجاری موجود هست از جمله این ادعاها که او در خرید و فروش دخالت داراست , اجاره‌ها بسیار بالا میباشند و وی با اعتراض فروشندگان , با تندی برخورد میکند

ساخت غیر رسمی دوطبقه در بنا

در شرایطی‌که شهرداری محاسبه زیاد شدید بر هر دسته ساخت و ساز در تهران داراست رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران از احداث غیررسمی طبقه هفتم پاساژ علاءالدین در یکی‌از شلوغ‌ترین نقاط تهران و فروش آن سوای عکس العمل مهمی از سمت شهرداری تهران ابراز شگفتی کردند . بعضی معتقدند صاحب پاساژ , لابی قدرتمند و  نفوذ زیادی در مراکز قدرت داراست و در مراحل تخریب , اخلال ایجاد میکند .

در نهایت حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری برای تخریب طبقه هفت و تبدیل طبقه منفی سه به پارکینگ در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۳ اجرا شد و مهدی چمران مدیر شورای شهر تهران از تخریب بدون نقص طبقه هفتم پاساژ تا پایان بهمن ماه ۹۵ خبرداد .

مشکلات اخیر و نا امنی پاساژ علاالدین تهران

این پاساژ چندین بار در گیر آتش‌سوزی شده و آتش‌نشانی آنرا غیر ایمن معرفی کرده‌است . در تیرماه ۱۳۹۳ این مکان دچار حریق شد . آخری موضوع آتش‌سوزی این پاساژ در ۱۱ دی ۱۳۹۴ فیس داده‌است . پاساژ از جهت بهداشتی و ایمنی فراوان نا امن به‌شمار میرود . همینطور با وجود جمعیت مراجعه‌کننده که ساعتی ۶۰۰۰ نفر تخمین زده می گردد , از اکثری از تجهیزات اول مرکز ها فروش بی‌بهره است یا این که از گونه های مضاعف کوچک و ناکارآمد پلکان برقی و بالا بر استفاده شده است . همینطور نبود تهویه مطبوع و سنگینی هوا از سایر مشکلات این راس است . تا کنون اداره آتش‌نشانی چندین بار نسبت به ناامنی این مرکز هشدار داده‌است .

معصومه آباد عضو شورای شهر تهران دربارهٔ ناامنی این پاساژ می‌گوید : «به دفعات وضع این پاساژ را بررسی کرده‌ایم , آتش‌نشانی بارها اوضاع آن را پرخطر اعلام کرده . تا به امروز سه توشه یاد‌آوری داده‌ایم البته هیچ بازخوردی از تذکرات نداشتیم . این ساختمان هر لحظه آبستن حوادث است و با اعتنا به این که کانون رفت‌وآمد مردمان است هر حادثه‌ای می تواند تلفات جانی گسترده‌ای داشته باشد و به یک فاجعه تبدیل شود , صحیح مثل تولیدی خیابان جمهوری . »

به دلیل نمای کامپوزیت و شیشه‌ای که مسیر عبور هوا را مسدود کرده با وقوع آتش‌سوزی , شعله‌های آتش داخل ساختمان به صورت عمودی و افقی با سرعت بالا گسترش پیدا میکند.

( کسب امتیاز )