وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

پارک ساعی تهران

پارک ساعی تهران

یکی از سرسبزترین و جالب ترین بوستان های تهران پارک ساعی است , جایی با درختان سر به فلک کشیده و زیبا که فضای دلنشین و چشم انداز آن منجر شده تا علی الخصوص در روزهای انتها هفته محل تفریح و گشت و گذارهای مردم تهران باشد . این پارک در یکی از طولانی ترین و با شکوه ترین خیابان های خاورمیانه یعنی خیابان ولیعصر واقع شده‌است .

پارک ساعی زاییده ی تفکرات و ایده ی شخصی به نام کریم ساعی است . این شخص در سال ۱۲۸۹ در مشهد به دنیا آمد و در تهران به تحصیلات خود ادامه داد . او مدرک مهندسی خویش را در سال ۱۳۱۰ از دانشگاه فلاحت دانشکده تهران گرفت و فارغ التحصیل شد . کریم ساعی بعداز مدتی به آن سوی مرز رفت تا تحصیلات خویش را در آن سوی مرز ادامه بدهد , وی به انستیتو اگرونومیک فرانسه رفت و از آن جا با نمره های فراوان بالا و ممتاز فارغ التحصیل شد . کریم ساعی به میزان ای در تحصیلات و کار خویش در آن جا برنده بود که خبرنامه ی علمی فرانسه او‌را یکی‌از شاخص ترین رخ های دانش جنگل در آن سال‌ها معرفی کرد . آقای ساعی در سال ۱۳۱۶ کارشناسی ارشد خویش را در حرفه ی آمار بیشه از دانش گاه برکلی در کالیفرنیا گرفت و آن گاه به کشور‌ایران رجوع و برگشت .

اطلاعات و تاریخچه پارک ساعی تهران

در سال ۱۳۱۷ نهادی به منام مدیر بیشه ها صورت گرفت که آقای ساعی سر گروهی آن ارگان را پذیرفت . در آن دوران این نهاد بسار کوچک بود البته بعداز کارایی های شبانه روزی آقای ساعی و کارهایی که در این زمینه انجام بخشید , این نهاد به‌تدریج بزرگ و بزرگ تر شد تا این‌که به سازمان ی بیشه بانی و سازمان ی کل بیشه ها افزایش پیدا کرد . به تدریج در‌این ارگان شرایطی برای بیشه گزینش و آن‌گاه نیز ثبت شد . در سال ۱۳۲۱ حرفه ی بیشه بنیانگذاری شد و مهندس ساعی نیز تحت عنوان مدرس در داشگاه تهران مشغول به کار شد . ابعاد نیز حرفه ی جنگلداری با گذشت زمان بیشتر توسعه پیدا کرد و در میان مردم جا افتاده تر شد .

آقای ساعی در سال ۱۳۲۱ نشریه ای به اسم شمه ای در رابطه بیشه های کشور ایران منتشر کرد و یک سری سال آنگاه نیز کتابی منتشر کرد که در آن داده ها دقیق و علمی ای از بیشه شناسی بود . جدای از تکثیر کتاب , مطلع سازی مردمان و دوست داران در زمینه‌ی جنگلداری و طبیعت , بنیان گذاشتن رشته ی جنگل , چاپ یک سری نشریه و تدریس در دانشکده , ساعی سفرهای علمی زیادی را به نقطه های گوناگون ایران انجام بخشید تا بتواند داده ها بیشتری به دست بیاورد و در اختیار مردمان بگذارد .

یکی دیگر از شغل های با ارزشی که آقای ساعی انجام اعطا کرد سر و سامان دادن اداره جنگل بانی ایران بود . او قوانین و مقرراتی در خصوص جنگلداری اوضاع و احوال و ثبت کرد که مبتنی بر آن دیگر کسی نمی توانست دخل و تصرفی در بیشه ها داشته باشد و جگل ها نیز از خطر دست درازی در امان می ماندند . ایشان را پدر جنگل بانی ایران می‌دانند به دلیل آنکه با این همگی خدماتی که در حق منابع طبیعی کشور کرد , کلاس های تخصصی ای را هم دایر کرد تا افراد در آن به صورت تخصصی جنگل داری را یاد بگیرند .

مورخ تاسیس بوستان ساعی به سال ۱۳۲۹ بر می شود زمانی که ساعی این بوستان بزرگ را با اندیشه ریه های تنفسی شهر سازه کرد , پارکی با فضای سبز راز به فلک کشیده با اشکال متفاوتی از سرو , کاج , چنار و … امروزه نیز درصورتی که بدین بوستان بروید میتوانید تندیسی از ایشان را که روی نیمکت نشسته ببینید , ظاهرا که آن جا نشسته تا کسی آسیبی به‌این طبیعت نزد…

کمی بیشتر از پارک ساعی بدانید

بوستان ساعی در واقع پارکی جنگلی در خیابان ولیعصر تهران است که در حیطه ی ۶ جای‌دارد . این بوستان ۱۲ هکتار وسعت داراست و به شیوه ی گلشن های ژاپنی تشکیل‌شده و در آن می توان مجسمه هایی از حیوانات گوناگون را دید که سعی شده تا با بیشترین ریزه کاری ممکن و کاملا طبیعی جلوه داده شوند . اما تمام حیوان ها این بوستان تصنعی نیستند به این دلیل‌که در بخش دیگر آن حیوان ها واقعی محافظت می گردند . اشکال پرندگان و حیواناتی مانند همستر , خرگوش , طوطی , غاز , اردک و مرغابی وحشی , لاک پشت و … از این حیوان ها می باشند . علاوه بر این , گونه های اشکال درختی و گیاهی مثل درخت های سرو و کاج , درخت چنار , سرو نقره یا این که سرو شیرازی , سرو تبری , درخت افرا , درخت گردو و درخت سیب و…

این بوستان یک کدام از بوستان های سابق تهران است که روز جاری به یکی‌از جاذبه های توریسم تهران تبدیل شده‌است و اکنون جایی توریستی خیر صرفا برای وقت گذرانی ساکنان تهران بلکه برای گردشگران داخلی و فرنگی شده‌است . در سالهای اخیر نیز المان های جدیدتری به‌این بوستان بیشتر شده که به جذب بیشتر گردشگران کمک زیادی می کند . یک کدام از بهترین طبیعت گردی های تهران را می‌توانید در بوستان ساعی داشته باشید .

( کسب امتیاز )