وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

وقف‌نامه حمام و مسجد علیقلی آقا

وقف‌نامه حمام و مسجد علیقلی آقا

مدیر موزه حمام علیقلی‌ آقا از پرده برداری کتاب وقف‌‌نامه حمام علیقلی آقا و مسجد آن در طول هفته فرهنگی اصفهان خبر بخشید . بر پایه ی گزارش ایسنا , به گزارش اداره فرهنگی شهرداری اصفهان , رضا منجمی بیان کرد : کتاب وقف‌نامه گرمابه علیقلی آقا که مرتبط با گروه مسجد , گرمابه و بازارچه علیقلی آقا و بقیه بناها و موقوفات مرتبط با بدین این مجموعه است , در هفته فرهنگی اصفهان رونمایی خواهد شد . او ادامه داد : در وقف‌نامه حمام علیقلی آقا سوابق این شرکت بازخوانی و مرور شده و درباره ی آن کار های پژوهشی صورت گرفته شده‌است تا در غایت در قالب کتاب چاپ شده‌است

رئیس موزه گرمابه علیقلی‌ آقا بابیان این که این عمل های پژوهشی برای نخستین بار انجام یافته شده‌است , توضیح بخشید : این پژوهش بوسیله پزشک معالج مسجدی و پزشک شایسته ‌دوست و به توصیه موزه گرمابه علیقلی آقا متعلق به اداره فرهنگی , اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان صورت گرفته شده‌است . منجمی بیشتر کرد : دکتر محمود جعفری دهقی با دارا بودن دکترای فرهنگ و زبان ‌های باستانی از دانش گاه لندن , معلم دانشکده تهران و رییس بخش کشور ایران ‌شناسی دایره المعارف بزرگ اسلامی سخنران مراسم رونمایی از وقف‌نامه گرمابه علیقلی آقا است . بازارچه , مسجد , چهرسو , سرا و خزینه علیقلی آقا و بقیه گروه بناهای همگانی دیگر دارای ربط کلیه متعلق به دوران صفوی می‌باشند .

آفریننده این بناها علیقلی آقا بوده که از خواجگان حرم شاه سلیمان و فرمانروا پاد شاه حسین صفوی بوده است . در انتهای وقف‌نامه حمام علیقلی آقا کتیبه هایی قرار گرفته که نشان از این می دهد که‌این سازه از اثر ها نصفه اولیه قرن دوازدهم هجری قمری است . دو کتیبه مو جود یکی تاریخ ۱۱۲۲ هجری قمری در مسجد علیقلی آقا و به گزارش مولفان مورخ اصفهان از ساخت حمام در سال ۱۱۱۲ و بالاخره کتیبه ای دیگر در مورخ ۱۱۲۵ هجری قمری علامت هایی از زمان ساخت این سازه بوده است . در سال ۱۳۷۹ مسجد و خزینه علیقلی آقا توسط شهرداری حوزه‌ یک شهر اصفهان خریداری شده و از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ بوسیله اداره بازسازی و بهسازی شهرداری اصفهان مرمت شده‌است که اکنون تحت عنوان موزه در اکنون کار است .

وقف در اصطلاح فقها از عقود اسلامی به معنای حبس کردن متاع و جاری کردن منفعت یا ثمره آن , سوای دریافت عوض است . وقف و اعمال نیک شبیه آن از مساله اجتماعی است و از روزگاران دور , از زمانی‌ که انسان برای خود اجتماعی داشته است , این اعمال با وی همراه بوده است . عنوان وقف , پیش از اسلام در میان پیروان بقیه ادیان هم در غرب و شرق متداول بوده است . مراسم رونمایی از کتاب وقف‌نامه حمام علیقلی آقا و مسجد و بقیه موقوفات آن در ساعت ۱۷ روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه در موزه و حمام علیقلی آقا که در خیابان مسجد سید , خیابان آیت ‌اله بیدآبادی واقع شده برگزار خواهد شد .

( کسب امتیاز )