وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

موزه مرکزی شهدا تهران

موزه مرکزی شهدا تهران

در موزه مرکزي شهدا وسايل و آثار شخصي به‌جاي‌ مانده از شهداي نبرد ايران و عراق , وقايع انقلاب ۱۳۵۷ و ساير شهداي ايراني به نمايش گذارده شده‌است . در موزه شهدا , اثرها شهدای نبرد نظیر عکس , وصیت طومار , دفترچه خاطرات , مدارک تحصیلی , سجاده , قرآن , تسبیح , قلم‌کاری , عینک مطالعه , نوار سخنرانی , مقاله ها , کتاب‌ها و آثار هنری شهیدان در آن مو جود است‌ . همچنین در‌این موزه اثر ها و اشیای بازمانده از شهدای معروف ایرانی همچون مرتضی آوینی و حسین فهمیده موجود هست .

موزه شهدای تهران در سال ۱۳۵۹ با هدف و انگیزه ی مراقبت و اشاعه ی دستاوردهای معنوی فرهنگ ایثار و شهادت در قالب هنرهای تجسمی و در مکان دیگری آغاز به کار نمود ; ولی متاسفانه به دلیل پاره ای از مشکلات برای مدتی عمل آن متوقف شد تا این موزه به عنوان موزه ی شهدا در مورخ پنجم مهر ماه ۱۳۷۵ به وسیله ریاست جمهور وقت به صورت قانونی افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود .

تاریخچه موزه مرکزی شهدا تهران

این موزه با مساحت ۳۷۰۰ مترمربع در چهار طبقه و ۳۱۳ غرفه با آثار بالغ بر ۷۰۰ شهید در دو بخش متفاوت ( بخش جمع آوری و مستندنگاری اثرها , آرشیو ها و مخازن مراقبت اثرها و اوراق شهدا ) ایجاد شده است .

این موزه در ساختمانی قدیمی و در سایه‌ سار درختان سن و سال ‌دار خیابان طالقانی تهران جای‌دارد . از در موزه که وارد میشوید , دیوارها با تابلوهای خطاطی «جلیل رسولی» و نقاشی های «حسن صدری» و «محمد علی رجبی» فرش شده اند . اثر ها اهدایی معلم فرشچیان را نیز در کناره کنار این سالن خواهید رویت کرد . هر از گاهی صدای فیلم روایت فتح شهید آوینی نیز به گوشتان می‌خورد .

کتابخانه تخصصی و سایت اطلاع رسانی موزه مرکزی شهدا که در قسمت انتهای مسیر بازدیدکنندگان قرار گرفته به منظور اطلاع رسانی بیشتر به دوستداران تاسیس شده است .
همینطور در طبقه همکف یک تالار آمفی بازی زنده جای دارد که برای انجام یا این که نمایش اثر ها مربوط به دفاع و ایثار به صورت مجانی در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد .

کارگاه مرمت آثار شهدا بخش دیگری از موزه است که برای اولین بار در موزه شهدا ایجاد شده و کار بسیار ظریف و خطیری را بر عهده داراست . در‌این قسمت البسه خونین شهدا پس از زخم شناسی و آفت زدایی توسط کارشناسان خبره این فن مرمت می شود تا ماندگاری این آثار استمرار یافته و در طول زمان دچار نابودی آسیب دیدگی نگردند .
مسیر اتوبوس با استفاده از اتوبوس های میدان انقلاب – میدان خراسان و یا میدان انقلاب – میدان سپاه , خودتان را به خیابان طالقانی برسانید و در ایستگاه فرصت پیاده گردید .
مسیر مترو با استفاده از پایانه مترو طالقانی واقع در خط یک مترو تهران می توانید به راحتی به موزه مرکزی شهدا دسترسی داشته باشید .

تالار شهدای ترور

طبقه اول این موزه شامل ۲ سالن شهدای ترور و شهدای شاخص است . کلاه «رئیسعلی دلواری» و دست نوشته های «میرزا کوچک خان» پشت شیشه های قفسه موزه , از او‌لین اثر ها سالن شهدای ترور است . جلوتر که بروید , تصاویر و یادگارهای «شیخ ادب الله نوری» و «نواب صفوی» زیر نور مهتابی تالاراند . سالن را که دور بزنید شهدای ترور بعداز انقلاب را خواهید دید , عبا و عمامه های «دکتر بهشتی» , «شهید مفتح» , «مرتضی مطهری» و «اشرفی اصفهانی» در این سالن نمایش داده شده اند .

سالن شهدای بین الملل

در‌این سالن , اثر ها شهدایی جای‌دارد که در بیرون از مرزهای ایران به شهادت رسیده اند ; مانند شهدای دیپلماتیک یا این که شهدای لبنان . علاوه بر این , آثاری از شهدای زن , مانند «مریم فرهانیان» , که در طول جنگ ناخواسته در آبادان شهید شده , اثر ها شهدای بخش کمتر های مذهبی مانند «فرهاد خادم» شهید زرتشتی و شهدای ورزشکار مانند «عباس اسماعیلی» نیز در‌این سالن قرار دارا‌هستند . وصیت نامه شهید «پلارک» نیز که خیلی ها او را با بو خوش مقبره اش میشناسند , در غرفه ای مجزا به نمایش در آمده است . ردیف شهدای خبرنگار , با آثار «شهید افشاری» , «میرزایی»ئد و «صارمی» تزئین شده‌است .

سالن شهدای شاخص

این سالن با اسم شهدای سرشناس مزین است . آثاری از شهدایی همچون آوینی و دانا در همین جا در اکنون نمایش است . ویژگی اصلی این سالن به گفته متخصص موزه , از اعجاز های شهداست . انگشتر سنگی «محمد رضا منزل عنقا» که بعد از شهیدشدن آن را نوسازی کرده و یا این که اذن طومار مکتب دختر شهید «صالحی خوانساری» که بعداز شهیدشدن آن را امضا کرده , از جمله اثر ها این موسسه است .

( کسب امتیاز )