وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

موزه فرش تهران

موزه فرش تهران

طراحی و معماری بنای موزه با مسئله آن تناسب داراست عبدالعزیز فرمانفرمائیان از بنیانگذاران نظام مهندسی تازه و طراح آثار بزرگ و مهمی همچون فرودگاه مهرآباد , استادیوم آزادی کاخ نیاوران و ساختمان بورس طراحی موزه گلیم ایران را هم انجام داده است .
وی نمایی بیرونی این موزه را همچون یک دار قالی ساخته است و مهم‌ترین شاخصه اثراتی که وی پباده سازی نموده است روح وخصلت ایرانی بودن و محافظت اصالت است .

وسعت موزه ۳۴۰۰ متر است که در دو سالن جدا از هم تفکیک شده‌است سالن کلیدی در طبقه همکف , نمایشگاه دائمی ۱۵۰ عدد قالی از دوران های گوناگون از قرن نهم تا زمان ی معاصر است . که ۱۳۵ عدد از آن ها به شاهکارهای قالی ایران از شهرهای گوناگون همچون اصفهان , تبریز , کاشان , کرمان , خراسان و کردستان است و یکی‌از شایسته ترین جاهایی است که در آن می توان مورخ و هنر را با نیز در یک جا روءیت کرد .
و سالن طبقه فوقانی برای نمایشگاه های فصلی و موضوعی تعبیه شده شده‌است .

علاوه بر این دو سالن موزه دارنده یک کتابخانه تخصصی با ۳۵۰۰ عنوان کتاب به لهجه های عربی , آلمانی , فارسی , انگلیسی و فرانسوی است که مرجع غنی برای دانشجویان , محققین و علاقمندان به فرشی و قالی ایرانی است که داده ها با ارزشی را در اختیار آتها قرار خواهد بخشید .
فروشگاه کتاب موزه هم کتاب های منتشر شده در این حوزه را برای فروش عرضه می‌کند .

قالیچه ی میرزا کوچک خان جنگلی

یکی دیگر از بهترین قسمت های این موزه , قالیچه ای بسیار زیبا و پر ارزش به اسم «قالیچه ی میرزا کوچک خان جنگلی» است که در مقدار های ۲۲۰*۱۳۰ سانتیمتر توسط فرش بافان ایرانی بافته شده‌است . تاریخچه ی دقیقی از بافت این گلیم بافت در دست نیست البته طبق گفته ی کارشانسان به حیث میرسد که در آخرها دوران قاجار تشکیل شده باشد . قالی کوچک مشهور به قالی‌کوچک میرزا کوچک خان جنگلی بوده که‌این شخصیت روضه خوان ملی را در جامه نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه کمری‌ نمایش می‌ دهد . در شمسه بالای تصویر میرزا , کتیبه‌ ای با عبارت و نام کارخانه ملا محمود چشم می‌ شود که احتمالاً , با توجه به این عبارات‌ , مورخ بافت قالیچه سال‌ های آخر دوره قاجار است‌ .
قالیچه‌ های تصویری شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده است که گوشه‌ هایی از ادبیات‌ , اسطوره‌ , مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می‌ دهد . این اثر ها کلیه در کارگاه قالی‌ بافی استاد موسوی سیرت‌ , به یاری هنرمندان برنا ایرانی و سلیقه استاد دنیا دیده و تکنولوژی کامپیوتری آفریده شده‌ اند .

بهترین دسترسی به موزه فرش

بهترین مسیر برای دسترسی به موزه فرش استفاده از باربری همگانی است . به این خواسته می توانید از اتوبوس های تندرویی که از بزرگ راه شهید چمران می گذرد استفاده کرده و در پایانه باقرخان از اتوبوس پیاده شده و خیابان دکتر فاطمی را در سمت شرق بروید تا پس از خیابان کارگر به موزه فرش ایران برسید .
همینطور , اتوبوس‌های مسیر میدان آزادی – عرصه هفت تیر و عرصه آزادی – میدان ولیعصر در ضلع جنوبی پارک لاله پایانه دارا هستند و از آنجا با پنج دقیقه پیاده‌روی به موزه فرش میرسید .

( کسب امتیاز )