وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

موزه صبا تهران

موزه صبا تهران

موزه صبا یا موزه معلم ابوالحسن صبا که در کوچه صبا در میانه خیابان ظهیرالاسلام در خیابان جمهوری نرسیده به عرصه بهارستان تهران قرار دارد مربوط به استاد ابوالحسن صبا , استاد برجسته موسیقی ایرانی است . ابوالحسن صبا علاوه بر نوازندگی‌ , دستی نیز بر آهنگسازی داشت و همچنین آشنایی خوبی با ادبیات کلاسیک ایران داشت .

این موزه هنری , خانه فردی ابوالحسن صبا است و دارای نمای قدیمی و در چوبی می‌باشد که بر پایه ی وصیت وی در ۲۹ آبان ۱۳۵۳ , بوسیله دانشکده هنرهای زیبا به موزه تبدیل شد . این مجموعه کوچک در حال حاضر توسط دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره می‌گردد .

موزه صبا در تهران به دو بخش تقسیم می‌گردد :

ـ بخش اول شامل سازها , لوازم شخصی و آثار معلم صبا است : در ابتدای سالن ویترینی قراردارد که مجموعه ‌ای زیبا از وسایل شخصی استاد مانند دفتر یادداشت‌های شخصی او و شعرهایی را که به خط خوش ایشان بر کاغذ نقش بسته به نمایش می‌گذارد . عینک , قلم , دوات , بنچاق قدیمی منزل مدرس ( متعلق به سال ۱۳۱۶ هجری قمری ) , کت و شلوار رسمی او و یک ماسک گچی از صورت ایشان , برخی دیگر از وسایل این موزه را تشکیل داده‌اند . در میانه سالن عکس‌هایی از دوره‌های مختلف زندگی استاد صبا در معرض دید گذاشته شده‌است . این عکس‌ها از دوره کودکی و نوجوانی تا بزرگسالی او را دربر گرفته است و در ادامه محل نمایش سازهای موزه است که از نظر قدمت و ارزش , کم‌نظیر می باشند .

 

ـ بخش دوم مربوط به کارهای دستی همسر استاد صبا است که شامل مجموعه تندیس‌های مومی و لباس‌های محلی و سنتی ایران قدیم است . با مشاهده یادگارهای باقی مانده از خانم اسفندیاری , می‌توان دریافت که خود ایشان نیز در ناحیه هنر فعالیت‌های بسیاری داشته است . خانم اسفندیاری ( صبا ) اولین بانویی است که در ایران به نگارش دستور صنایع دستی و خیاطی پرداخته و هنرهای دستی از جمله خیاطی و گلدوزی را علاوه بر مدون نمودن در قالب کتاب , تدریس هم می‌کرده است . بخش مجموعه خانم صبا به ۹۰ عروسک اختصاص داراست که جامه اقوام مختلف ایران از جمله خراسان , قم , یزد , بندرعباس , گیلان , کردستان , ترکمن صحرا و … را پوشیده‌‌اند . در واقع مجموعه خانم صبا به نوعی او‌لین تیم کامل مردم‌شناسی در ایران به شمار می رود .

در زیرزمین منزل که بیشتر به حوضخانه‌های قدیمی شبیه است , به مدت چند سال مستر کلاس‌های مدرسه صبا برگزار می‌شده و محلی برای تدریس استادان بزرگی زیرا علی‌اکبر شهنازی , غلامحسین بنان , علی تجویدی , فرامرز پایور , علی‌اصغر بهاری , احمد عبادی و … بوده است .

( کسب امتیاز )