وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

موزه زمان تهران

موزه زمان تهران

درست است که ساعت شمس‌العماره قدیمی‌ترین ساعت تهران است , اما اگر به غیر از آن دلت بخواهد یک عالمه ساعت قدیمی مشاهده کنی , مانند ساعت‌های آفتابی , آبی یا این که مکانیکی یا ساعت‌های جیبی که مثلا یک زمان در جیب قوام السلطنه بود , بایستی بروی موزه زمان در خیابان زعفرانیه , نبش چهارراه پرزین بغدادی که معروف‌ترین هتلهای تهران نیز نظیر هتل استقلال و هتل پارسیان آزادی در نزدیکی‌اش است , جایی که از ساعت‌های آفتابی و شنی گرفته تا ساعت‌های مچی شخصیت‌های سیاسی , در باغی باصفا و پردار و درختی گرد نیز آمده .

تاریخچه موزه زمان تهران

موزه زمان تاریخ پر فراز و نشیبی را از رمز گذرانده . وقتی , حیات موزه جزوی از زمین ها باغ بهشت و وابسته به معیرالممالک , داماد ناصرالدین شاه بود و بعد از آن به پسرش دوستعلی خان رسید . دوستعلی خان بیشتر طبیعت گلشن را فروخت تا تحت عنوان هیزم در کوره‌های تهران به کارگیری نمایند تا این‌که بالاخره در سال ۴۲ , حسین خداداد , ناجی باغ شد و آن را از وارثان خرید . خداداد تصمیم گرفت گلشن را به اثری هنری تبدیل نماید , به این ترتیب ساختمان خشتی‌ای را که در صدر در آن ساخته بود , حاد کرد و خشت‌ها جایش را به آهن دادند و بعد از آن معماران و گچبرهای حرفه ای دست به کار ساخت ساختمان شدند و آنقدر هنر به خرج دادند که ساختمانی پر‌از گچبری , آیینه کاری و کاشی کاری را که تلفیقی از معماری خارجی و قاجاری است , سازه کردند . خداداد شایسته ترین استادکاران را برای گچبری سازه استخدام می کند . گچبری بنا ۱۲ سال ارتفاع میکشد و در سال ۱۳۵۶ به اتمام میرسد . خداداد تنها یک سال در‌این منزل زندگی می کند و بعد انقلاب فرا می رسد .

تعداد طبقات و تجهیزات موزه زمان تهران

موزه زمان دو طبقه داراست و در فضای بازش ماکت ساعت‌های آفتابی , شنی , آبی و سوختی که از روی منابع ساخته شده‌اند , قرار داده شده . طبقه اولیه به نمایش ساعت‌های مکانیکی اختصاص داراست , ساعت‌هایی مانند ساعت‌های دیواری , ایستاده یا این که طاقچه‌ای که رجال سیاسی در سفرهایشان به کشورهای دیگر کادو گرفته بودند یا صبح‌ها با صدای کوکویش از خواب بیدار می‌شدند . ساعت‌هایی که بعضا از آن‌ها وابسته به قرن هجده و بعضی دیگر متعلق به قرن بیستم است . درین طبقه اتاقی به نام اتاق اصفهانی‌ها نیز میباشد که گچبری‌ آن سه سال ارتفاع کشیده و برگرفته از اتاق موسیقی کاخ خوب قاپوی اصفهان است . اتاقی که گچبری تابلوی آفرینش و مقرنس‌ گوشه‌های سقف با روکش طلاکاری شده , قشنگی‌هایش را بیشتر هم کرده است .

در شرایطی که نیز دلتان بخواهد ساعت‌های مچی و جیبی سفارشی را ببینید , یعنی آنهایی که زمانی در دست شخصیت‌های سیاسی و برای مثال پسر ناصرالدین سلطان قاجار بود باید راهی طبقه دوم موزه گردید , جایی که مجموعه‌ای از ساعت‌های مالامال زرق و برق و ساعت‌هایی مانند ساعت کشتی یا این که او‌لین ساعت کارت زنی در ایران که ۸۰ سال پیش در راه آهن , ساعت ورود و خروج کارکنان را نشان می‌داد , در آن موجود است . طبقه دوم جدا از این اتاقی به نام اتاق تقویم نیز داراست که انواع تقویم , معرفی نویسندگان تقویم‌ها , اشکال اسطرلاب , تابلو مبدا تقویم و تلسکوپ و ماکت قدیمی‌ترین گواهی تاریخی ایران یعنی بیستون نیز در آن به چشم می‌خورد.

( کسب امتیاز )