وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی غزالی

برخی از اهل هنر , برترین یادگار علی حاتمی را «سوته‌دلان» می دانند , بعضا دیگر «مادر» , و عده‌ای لیلا حاتمی . در‌این در بین , ممکن است بتوان برگزیدگان یادگار شعر سرا سینما را شهرک غزالی دانست ; مجموعه‌ای که همه فیلم‌های تاریخی مرتبط با دوره‌ی قاجار و پهلوی در آن درست شده و میگردد ; و اما تعداد زیادی از فیلم‌های تاریخیِ ادوار دیگر هم در همین مجموعه‌ی عظیم , این یادگار سترگ «شاعر سینما» فیلمبرداری شده است .

انگیزه‌ی دارای اهمیت مرحوم حاتمی از ساخت شهرک سینمایی غزالی , ساخت سریال «هزاردستان» , با بازیِ اسطوره‌هایی زیرا عزت‌الله انتظامی , محمدعلی کشاورز , علی نصیریان , جهانگیر فروهر , داوود رشیدی و سایرافراد . خویش مرحوم علی حاتمی راجع‌به ساخت شهرک غزالی گفته است : «وقتی کار ساخت شهرک غزالی را استارت کردم جوانی بودم و زمانی از در شهرک غزالی درآمدم , پیرمردی شده بودم . » در خصوص وسواس مرحوم حاتمی گفته‌اند که در‌این حد توجه داشت که یک توشه کار ضبط فیلم «بابا شمل» را برای استفاده از یک دکمه‌ی پلاستیکیِ نقره‌ای‌رنگ که اما لعاب فلز داشت متوقف ساخت و اظهار‌کرد در طول قاجار پلاستیک وجود نداشته ; و با وجود این که آن سوییچ کاملاً موقعیت فلزوار داشت , گشوده نیز معلم را راضی نمی‌ساخت . با دقت بدین وسواس و اعتنا , و با دقت به علاقه‌ای که مرحوم حاتمی به فرهنگِ آخرها عصر قجر و اوایل دوره‌ی پهلوی داشت , می‌توان توقع داشت که شهرک غزالی را در اوج توجه و امانت و شباهت به ایرانِ آن موقع ساخته باشد .

 

 

از ساخته‌های دوچندان دارای شهرت این شرکت , یکی سردر و نمای «گراند هتل» است ; و دیگر وجود و بعضاً تردد خودروهای قدیمی بر سنگفرش خیابان‌های کهنه‌نمای آن هنگام . برای اشخاصی که دلبستگی و علاقه‌ای به معاش در طهران دیرباز دارا هستند و امید می‌نمایند که ای کاش در صلح‌وصفا و ادب و پاکیِ آن زمانه به جهان آمده بودند , بازدید از شهرک غزالی و گراند هتل و خیابان‌های زیبای این شهرک , فرصتی بی‌نظیر است . اگر خویش را از شیفتگان هنر هفتم می‌دانید می توانید با تور تهرانگردی علاءالدین تراول و همراه با راهنمایان حرفه‌ای ما به سری به‌این شهرک و دیگر جذاب های تهران بزنید .

 

برای تماشا به شهرک سینمایی غزالی که بروید صحیح رو به روی در محل ورود مجسمه‌هایی از اساطیر بازیگری ایران که شاهکار هزاردستان را برای ما به یادگار گذاشته‌اند از جمله مدرس جمشید مشایخی , محمد علی کشاورز , علی نصیریان , عزت الله انتظامی و داوود رشیدی را می بینیم و متوجه می‌شویم که اینجا با شاهکارهای دیگری رو به رو خوا‌هیم شد . مجسمه‌هایی از فراعنه و اساطیر مصری هم در همین اولِ محل ورود قرار گرفته است که به ما نوید یک بازدید رویایی از لوکیشن سریال‌های متفاوت می‌دهد . اولیه مسیر در شهرک سینمایی غزالی , خیابان لاله زار است . خیابان لاله زار نماد نوگرایی در تهران زمان خویش به شمار می‌رفت و با خیابان شانزه لیزه در پاریس مقایسه می شد.

( کسب امتیاز )