وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

سردر باغ ملی

سردر باغ ملی

یکی از نمادهای برنا شهر تهران , سردر باغ ملی یا این که سردر میدان مشق است . این سازه که هنوز بازه متعددی از قدمت آن نمی گذرد و عمر آن به حدود یک قرن می رسد از بناهای به یادگار مانده ی دوره قاجار است . در آغاز سده جاری شمسی جعفرخان کاشانی از سال‌ ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ برای ساخت آن اقدام کرد و جذاب است بدانید که‌این دروازه , قبلی از ساخت برج زیبای آزادی آرم شهر تهران محسوب می شد. در دهه های اخیر با ساخت و سازهایی که در حوالی این یادگار تاریخی انجام شده نصیب جانبی ساختمان و کتیبه پوشیده و محو شده‌است . پس از انقلاب اسلامی بعضی نشانه ها از صورت ی این سازه حذف شد .

تاریخچه سردر باغ ملی

گفتیم که میدان مشق و این سردر زیبا از اثر ها دوره قاجاریه به یادگار مانده است . محدوده میدان یک منطقه‌ ی نظامی بوده نیروی نظامی شاهنشاهی در آن تمرین مشق می‌کرد و این محوطه در طول فتحعلی شاه برای این منظور احداث شده بود . یکی وسیع ترین عرصه های شهر در گذشته همین میدان مشق بود که جزو بزرگترین میدان‌ های نظامی محسوب می‌شد .

این میدان که طول و عرض آن هر کدام , حدود ۴۰۰ متر بود دارای یک سربازخانه مرکزی بود که نیروهای نظامی در آن زمان , در این میدان مشق نظام می ‌کردند و به همین خاطر به میدان مشق معروف شد . میدان مشق در دوره فتحعلی سلطان قاجار سازه شد و در عصر ناصرالدین سلطان برای گسترش آن مبادرت شد . در آن زمان برای عرصه مشق دروازه‌ای زیبا در نظر گرفته شد که‌این دروازه شامل یک درب دولنگه و دو طاق نما بود و در ضلع جنوب شرق میدان ایجاد شد و به سر در ناصری مشهور شد که در بعضی از روزها ناصرالدین شاه از بالای آن مشق نظامیان را تماشا میکرد .

در حقیقت میدان مشق از واژه ی مارش فرانسوی آمده و در زبان پارسی به آن میدان مشق می گویند . پس از کودتای سال ۱۲۹۹ خورشیدی , قشون نظامی در خارج از شهر آموزش دیده و تمرین مشق می کردند و این میدان عملا کاربرد نظامی خود را از دست داده و بلا استفاده ماند . رضا سلطان پهلوی که در آن دوره در جایگاه وزیر نبرد میهن بود دستور داد تا سردر باغ ملی ساخته شود و این کار به زودی صورت گرفت .

ساخت این بنا پیش از آغاز جنگ دوم جهانی بوسیله جعفرخان کاشانی و با همکاری و مساعدت آلمان ها انجام شد و معماران معروف آن زمان از جمله معلم کریم منیژه برای ساخت ستون‌ها , استاد اسماعیلی برای انجام سفت ‌کاری‌ها , مدرس خاک نگار مقدم برای ساخت کاشی‌ها و استاد حسین کاشی‌ پز برای کاشی‌ کاری‌های این اثر جعفر خان کاشانی را همراهی کردند . این بنای تاریخی در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد .

( کسب امتیاز )