وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

دره و سراب کهمان

سراب کهمان

زاگرس به‌عنوان جزئی از کمربند کوهزایی آلپ – هیمالیا دارنده مناظر و پدیده‌های جذاب گردشگری زیادی است که در این بین کوه «گرین» به‌عنوان جزو زاگرس مرتفع در شمال لرستان با زیبایی‌های خود مانند نگین سبزی در انگشتری زاگرس می‌درخشد . از پدیده‌های دیدنی این حیطه می‌توان از دره «کهمان» , قله «کلو» , رادیولاریت های «گرین» , برف‌چال‌ها , غارها و پوشش‌های گیاهی خاص نام برد .

شهرستان «سلسله» با مرکزیت شهر « الشتر» یک کدام از شهرستان های شمالی استان لرستان است که با آب و هوای دلپذیر و خنک و جاذبه‌های ارگانیک و زیبا , ملقب به «بهشت لرستان» است و هر رهگذری را برای اتراق وسوسه می کند . «الشتر» را بایستی یکی از شهرهای مهم ناحیه‌ای دانست که به‌طور غیررسمی به «لَکستان» معروف است و ادله این نام‌گذاری این است که ساکنان این منطقه را اقوام لَک تشکیل می دهند .

از جمله مناطق طبیعی زیبای این شهرستان می‌توان به سراب «کهمان» , سراب «زز» , کوه‌های «مهاو» و «گرین» , چشمه «گولم کاو» , سراب «پرسک» و پارک صخره‌ای «بابا داود» اشاره کرد . «قلعه مظفری» , پل «کاکا رضا» , پل «هنام» , تپه «گریران» و سراب «چناره» نیز از جمله مناطق تاریخی الشتر می‌باشند .

دره و سراب کهمان

از جمله مناطق طبیعی الشتر , سراب کهمان با طبیعتی قشنگ و دست‌نخورده است که در دره‎ای به ارتفاع چند کیلومتر قرار دارد . منطقه باستانی و گردشگری کهمان و دروازه در شمالی‌ترین نقطه لرستان و شهرستان الشتر جای‌دارد و یکی از دره‌های دوچندان خوشگل و پرآب و در عین حال باستانی در تراز کشور است . دره کهمان چند سراب دارد که از شهرستان سلسله تا اولیه سراب ۱۵ کیلومتر فاصله است . آب سراب از دره کهمان رو به شهرستان الشتر در جریان است .

موقعیت جغرافیایی

در حال حاضر منطقه کهمان و دروازه الشتر , معروف‌ترین جاذبه ژئوتوریسم در استان لرستان است . دره تخت شاه ( کهمان ) در ۶ کیلومتری شمال دهستان «قلعه مظفری» شهرستان سلسله در دامنه قله «چهل نابالغان» قرار گرفته است .

گردوهای سر به فلک کشیده , طبیعت بکر , یخچال‌های دائمی , غارهای متعدد و ارتفاعات جذاب و دیدنی , داروهای گیاهی بسیار نادر و کمیاب , چشمه‌سارهای فراوان و پرآب , تازگی و خنکی و آب‌وهوای بی نظیر این منطقه روح و جان هر گردشگری را نو می کند .
وجه تسمیه

این عظمت تا جایی است که پادشاهان و کیان‌ها را به حال خویش وانگذاشته است وعلت نام‌گذاری آن مربوط به دوره‌های باستان است که در آن پادشاهان کیانی به تفرج و خوش‌گذرانی می‌پرداخته‌اند . «کهمان» به زبان محلی «کی امان» یا «کیمو» خوانده می شود . «کی امان» یا «کیمان» یا «کیمو» , همان امانگاه و مامن پادشاهان کیانی است .

تخته سنگ های کهمان لرستان , تخت شاهان ایران باستان در زمان فراغت از سلطنت بوده و گواهش را می‌توان به عبارتی گاو خمره‌ها و آثار به‌دست‌آمده از آن و تخت گاه‌های سراب خاصون ( سراب خاصان ) و سراب و چشمه معروف تخت شا ( تخت شاه ) دانست . اما وجه تسمیه دیگر این منطقه شاید به این این مسئله مربوط باشد که در میان چشمه و تحت درختان گردو , آثار و بقایای تختگاهی وجود دارد که گویا یکی از حکام قاجاریه آن را ساخته‌است و شاید وجه‌تسمیه آن یعنی تخت شاه به‌این دلیل باشد

( کسب امتیاز )