وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

تاریخچه عمارت مسعودیه

تاریخچه عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه بنایی است مرتبط با زمان قاجار که در تهران میدان بهارستان واقع شده‌است . باغ عمارت مسعودیه به دستور مسعود میرزا , ملقب به ظل‌السلطان , فرزند ناصرالدین شاه , در ۱۲۹۵ ق , در زمینی به وسعت حدود ۴۰۰۰ مترمربع , مرکب از بیرونی ( دیوان منزل ) و اندرونی و دیگر ملحقات سازه شده‌است .

عمارت مسعودیه به همراه باغ نگارستان , گلشن لاله‌زار و گلشن سردار ایروانی یکی اماکنی است که در محدوده شمال حصار پادشاه طهماسبی تهران در عصر ناصری سازه شده و کماکان که خصوصیات باغ‌های ایرانی را دارااست با نقش‌مایه‌ها و عناصری از معماری فرنگی مزین شده است . نام این عمارت نیز برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافته است و معمار این بنا استاد شعبان معمار باشی است .

 

اطلاعات دیگر درباره تاریچه عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه در طول سال های عمر خود شاهد وقایع بسیار زیادی بود . در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی آن به عرصه بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفر الدین شاه و فرزند او , یکی از پایگاه های مشروطه خواهان و مخالفان محمد علی شاه بود . در سال ۱۲۸۷ در نزدیکی این عمارت بمبی دست ساز پایین کالسکه محمد علی شاه منفجر شد که بهانه لازم را برای به توپ بستن مجلس دست او داد و بعد از واقعه بهارستان , عمارت مسعودیه هم به همراه خانه ظهیرالدوله و بقیه مشروطه خواهان به رگبار بسته شد .

بنای بسیاری از ساختمان های فرهنگی کشور در عمارت مسعودیه نهاده شد . نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران جایی در گوشه این عمارت برپا شدند . در حدود سال های ۱۳۰۴ انجمن معارف با استفاده از یکی از اتاق های آن , نخستین کتابخانه رسمی میهن را که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود گذاشت . چند سال بعد هم یکی دیگر از اتاق های آن به عتیقه های باستانی که از گوشه و کنار ایران به دست آمده بود اختصاص یافت و در حقیقت نخستین موزه ایران در آن پایه گذاری شد . اشیای عتیقه این مکان در سال ۱۳۱۸ به موزه ملی منتقل شد .

در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ ش , از عمارت مسعودیه برای زمان کوتاهی تحت عنوان دانشكده افسری استفاده شده شده‌است . در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی با تفکیک وزارت آموزش وپرورش از فرهنگ و هنر , عمارت مسعودیه به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد و نخستین وزارتخانه آموزش و پرورش در آن مستقر شد .
عمارت مسعودیه پس از انقلاب

هیات وزیران در جلسه‌ای در سال ۷۶ بنا به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش ثبت كرد كه حق استفاده از میدان و اعیان ساختمان کهن وزارت آموزش و پرورش , واقع در خیابان اكباتان به سازمان میراث فرهنگی كشور واگذار شود .

( کسب امتیاز )