وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

بوستان پردیسان

بوستان پردیسان

پارک پردیسان یک کدام از بوستان های جنگلی تهران است که در ناحیه ۲ واقع شده‌است . دسترسی مطلوب به این پارک , امکانات جالب توجه و همچنین فضای پهناور آن سبب ساز شده‌است تمامی روزه اشخاص متعددی جهت گذران وقت ها فراغت و ورزش به‌این بوستان بیایند .

معرفی بوستان پردیسان

بوستان پردیسان یکی بوستان های مشهور پایتخت است که در شمال غربی این شهر واقع شده‌ است . این بوستان از طرف شمال به بزرگ راه سعی و محله شهرک غرب , از شرق به اتوبان روضه خوان فضل‌ الله نوری , از غرب به مسیل رودخانه پونک و از طرف جنوب به اتوبان حکیم و محله بلوار مرزداران محدود میشود . بزرگ راه یادگار امام در جهت شمالی – جنوبی , این پارک را به دو بخش تقسیم می‌ نماید که لینک آن‌ ها بوسیله دو پل برقرار شده‌ است .

تاریخچه بوستان پردیسان

طرح اول این پارک در حین پهلوی و وابسته به یان مک‌ هارگ آمریکایی می‌ باشد . ایده نخستین این بوستان توسط اسکندر فیروز ( سر گروهی وقت اداره حفاظت محیط زیست ) صورت گرفت و برای یافتن شرکتی که بتواند آنرا اجرا کند به ایالات متحده هجرت کرده و پس از بررسی شرکت ها متعدد , شرکت WMRT آمریکا به عنوان پیمانکار تعیین می‌ شود . در سال ۱۳۵۳ یک سری ژاندارم جلوی کار آن را گرفته و رام ( مدیریت وقت بانک عمران ) با رایزنی‌ های خود موفق شده بود آن را به پروژه شهرک غرب بیش تر کند .

درین دربین فیروز با فرح پهلوی تماس و از او تقاضای یاری می‌ نماید . فرح پهلوی هم به گفته خویش مقابل محمدرضا پاد شاه پهلوی زانو زده و تقاضای عدم وصل شدن ۳۰۰ هکتار پردیسان به ۵۰۰ هکتار شهرک غرب را می‌ کند که با موافقت فرمانروا تیر آن هایی که قصد شهرک سازی در آن زمین ها گران‌ بها آن زمان را داشتند به سنگ می‌ خورد و عملاً اقدامات بدون شوخی در جهت اجرای طرح به فعالیت نیامد و با اعتنا به وقوع جنگ تحمیلی و تنگناهای اقتصادی و وضعیت یگانه مرزوبوم , کار های انجام شده تا سال ۱۳۶۵ بیشتر به منظور ثبت محدوده طرح بوده است .

پباده سازی بوستان پردیسان

دسته پباده سازی بوستان که به صورت جنگلی هست , با الویت بازسازی چشم اندازهای طبیعی ایران و عالم و به مراد آشنایی اقشار متعدد جامعه با تنوع گیاهی اقلیم های مختلف داخلی و فرنگی و رابطه ها اکولوژیک میان عناصر سازنده زیست بوم ها طراحی و در درحال حاضر اجرا هست .

بخش های مختلف بوستان پردیسان

این بوستان دارنده دو بخش حیات وحش طبیعی شامل جانوران ساکن ( پرندگان و خزندگان ) و حیات وحش در اکنون اسارت شامل سه تیم گوشت خوران , علف خوران و پرندگان هست . همینطور این موسسه با داشتن راس پژوهش ها زیست محیطی , پژوهش ها قابل توجهی را در مورد مو جود شناسی , گیاه شناسی , بیولوژیک حیات وحش , رفتار شناسی حیات وحش ارائه میدهد و همینطور دارنده آزمایشگاه های مجهز است .

ساختمان سازمان حفاظت محیط زیست ایران هم در قسمت جنوبی این بوستان جای دارد .

( کسب امتیاز )