وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

باغ گیاه شناسی ملی ایران

باغ گیاه شناسی ملی ایران

اگر می خواهید درختان و گونه های گیاهی کل عالم را ملاحظه کنید , بایستی به باغ گیاه شناسی ملی ایران بروید! این باغ نه صرفا به عنوان یکی‌از جاذبه های گردشگری شهر تهران شناخته می شود , بلکه از لحاظ پژوهش های علمی و دانشگاهی نیز اهمیت زیادی داراست . اکثری از انواع در حالا انقراض گیاهان نیز در‌این باغ نگه داری میگردند که این خود اهمیت علمی این باغ را نشان می‌دهد . در‌این مقاله قصد داریم شمارا به گام زدن در قسمت های مختلف این باغ ارزشمند دعوت کنیم .

معرفی باغ گیاه شناسی ملی ایران

عملیات احداث باغ موزه گیاه شناسی شهر تهران در سال ۱۳۴۷ شمسی در یکی‌از مراتع مرتبط با بوستان چیتگر در مجاورت اتوبان تهران – کرج آغاز شد . نقشه این باغ را به گونه ای طراحی کرده اند که باغ ایرانی ( چهار باغ ) را در ذهن ها همگان به یاد آورد . به همین جهت , میدان بزرگی را در مرکز باغ احداث کردند و چهار بلوار اصلی را از این میدان به هر سو کشیدند . مساحت کل باغ گیاه شناسی ۱۴۵ هکتار است . امروزه باغ گیاه شناسی ملی ایران مطرح ترین باغ گیاه شناسی خاورمیانه و یکی از ۱۰ گلشن گیاه شناسی برتر کل دنیا محسوب می شود .

حدود ۳۰۰۰ نوع از باارزش ترین گیاهان درختی , بوته ای و درختچه ای کل عالم در این باغ زیر شرایط علمی نگه داری می‌شوند . گیاهان رویشگاه های مهم ایران از جمله گیاهان زاگرسی و البرزی , خزری و گیاهان بیابانی سرزمین , در کنار گیاهانی از مهمترین رویشگاه های عالم همچون بخشها اروپا , آسیا و آمریکا در این مکان دور نیز انباشته شده شده اند . همینطور بخش های تخصصی گیاهان صنعتی و گیاهان دارویی , گلشن میوه ایرانی و گیاهان پیازدار ایران نیز در این مکان وجود دارا‌هستند .

 

بخش اعظمی از مهمترین انواع گیاهی در حالا انقراض عالم در تیم باغ گیاه شناسی ملی ایران نگه داری میگردند . تحقیقاتی در زمینه روش های بازآوری و رشد دوباره این گیاهان در اقصا نقاط دنیا , به وسیله کارشناسان این شرکت در حالا انجام است .

باغ گیاه شناسی تهران , از بخش های متفاوتی تشکیل شده شده‌است که هرکدام ارزش مختص خود را دارند . این بخش ها عبارتند از :

باغ صخره ای , بخش رویشگاه قاره آمریکا , قسمت گیاهان دارویی , قسمت رویشگاه قاره اروپا , باغ سیستماتیک , آربراتوم , ناحیه ایرانی و تورانی , گیاهان زاگرس , گیاهان البرز , نصیب رویشگاه هیمالیا , گیاهان حوزه دریای خزر , بخش قطعات نمایشی , گیاهان آذربایجان و قفقاز , باغ های ژاپن و چین , باغ میوه ایرانی , بخش نهالستان , بخش گلخانه ها , جنگل تفریحی و فضای سبز موحوطه های اداری مجموعه .

گیاهان حوزه دریای خزر

با ورود به‌این بخش , تصور می‌کنید که به بیشه های شمال ایران پای نهاده اید . حتی خاک بخش خزری را نیز از خود شمال آورده اند . ساخت ناحیه خزری در این باغ در سال ۱۳۵۱ آغاز شد و همچنان گیاهانی به آن اضافه می شود . ۶۴ نوع درختی و درختچه ای جنگل های شمال کشور , در این محوطه نگه داری می شوند.

( کسب امتیاز )