وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

باغ موزه نگارستان تهران

باغ موزه نگارستان تهران

باغ موزه نگارستان تهران

این روزها باغ موزه‌های تهران برای شهروندان فضاهایی برای تنفس به‌وجود آورده‌اند که یکی‌از مهمترین‌هایش باغ موزه نگارستان تهران است . باغ موزه‌‌ای که نیز ارزش تاریخی داراست نیز بازدید از گالری‌های آن ساعت‌ها می‌تواند شما را از زندگی روزمره جدا کرده به دنیای زیبایی‌ها ببرد .

گالری‌ گردی یکی‌از فعالیت‌های فرهنگی – هنری است که از سال ها پیش به زندگی هنردوستان گام گذاشته است , البته این ایام رایج‌تر شده و هر هر کس پاره ای سلیقه هنری داراست این کار برایش دلنشین و خوشایند است . حتی این روزها , گروهی از عزیزان که به دور نیز عده میشوند گالری‌ گردی را به نشستن در کافه ترجیح می دهند و جایی میروند که علاوه بر دور هم بودن , از تماشای اثر ها هنری لذت ببرند .

گالری‌های نقاشی و هنری اکثر اوقات در فضاهایی متفاوت برپا میشوند که شوق بازدید از آثار هنری را در چنین فضایی دو چندان می کنند . یکی‌از زیباترین گالری‌های نقاشی که در تهران می‌توان دید , آثار کمال‌الملک و شاگردانش در باغ موزه نگارستان است .
اذن بدهید نخستین برای‌تان از باغ‌ موزه نگارستان تهران بگوییم .

اطلاعات دیگر درباره باغ موزه نگارستان تهران

باغ و بنایی که به تنهایی یک دنیا تاریخ و زیبایی در خویش جای داده است . زیباترین فصل برای دیدن باغ‌ موزه نگارستان فصل بهار است که درصورتی که خیلی بلند اقبال باشید و مشاهده شما با نم‌نم باران همراه شود , خاطره‌ای میگردد که برای همیشه در گوشه‌ای از ذهن‌تان جا خوش خواهد کرد . به محض ورود یعنی به عبارتی جایی که بایستی بلیط محل ورود را تنظیم فرمایید آبگینه چندضلعی و شمعدانی‌های دور و برش و البته فضای سبز منحصر به فرد , شما را شیفته خود خواهد کرد .

در هر گوشه از باغ حوض و آب نما می‌بینید و اثر ها هنری بسیار خاص , مثلا در همان راهروی اولیه در باغ اثری را مشاهده می کنید که هنرمند از کنده درخت خشکیده به چندین پرنده جان داده و زیبایی بی‌نظیری رفتار کرده است .

در گوشه کنار باغ همه مشغول عکس گرفتن و بگو‌ و ‌بخند هستند . یک حافظیه نیز سازه شده که بازدیدکنندگان به یاد شیراز آن‌جا می‌نشینند و محافظ می خوانند . فضای باغ و بنا یادگاری از دوران قاجار است و به دستور فتحعلی شاه قاجار سازه شده است و آن‌قدر زیباست که می‌توان ساعت‌ها در کنار حوض‌های فواره‌دار و شمعدانی‌های آن نشست و خود را میهمان آرامش کرد .

از آن جایی که نگاره‌ها و نقاشی‌های متفاوتی از فتحعلی سلطان و درباریان وی در بناهای گوناگون باغ دیده میشود , این باغ به نگارستان جهانی شد . در زمان سلطنت مظفرالدین پاد شاه , او‌لین مدرسه صنایع مستظرفه به سرپرستی کمال‌الملک در‌این محل ساخته شد و در سال ۱۳۰۷ , وزیر تمدن ایران باغ نگارستان را به محل همیشگی دارالمعلمین خوب اختصاص اعطا کرد .

موزه مدرسه کمال ‌الملک

بنایی که موزه مدرسه ‌کمال‌الملک اسم گرفته , میزبان بیشتراز ۱۳۰ نقاشی‌ از این نقاش هنرمند و شاگردان اوست . مدرسه کمال‌الملک اصطلاحی است که برای توصیف آثار شاگردان کمال‌الملک و پیروان راه وی مثل آشتیانی , وزیری , حیدریان , شیخ , یاسمی , محمود اولیا و علی‌اکبر نجم‌آبادی استفاده می گردد . بیشتر آثاری که اینجا می بینید حول موضوع‌های تک‌ فیس , درختان بی‌جان و چشم انداز می‌باشند.

تالار منیر فرمانفرمائیان

نمیشود تا باغ موزه نگارستان تهران رفت و از اثرها خیره‌کننده و سبک متفاوتی منیر فرمانفرمائیان دیدن نکرد . فرمانفرمائیان فقط هنرمندی است که در ۴۰ سال اخیر از ترکیب آینه‌کاری , اشکال هندسی و نقش‌مایه‌ها و نقاشی پشت شیشه برای رفتار اثرها امروزی و متفاوت خویش استفاده کرده است . آثار این هنرمند در مراکز هنری مطرح عالم مثل موزه هنر امروزی , موزه متروپلیتن و گوگنهام در نیویورک به نمایش درآمده اما برای دیدن این اثر ها ضروری نیست راهی آن سوی آب‌ها گردید کافی است به تالار دائمی منیر فرمانفرمائیان در باغ ‌موزه نگارستان سری بزنید .

برای این که روز هنری خودتان را بی نقص فرمائید صف سلام فتحعلي‌شاهي و اتاق کاشی‌های باغ نگارستان تهران را فراموش نکنید . انتها سر هم در آن فضای دلنشین باغ و در جمع طبیعت و حوض و شمعدانی‌ها در کافه باغ , خودتان را میهمان یک لیوان چای فرمایید .

نشانی باغ‌ موزه نگارستان تهران

ورودی باغ نگارستان تهران در میدان بهارستان ( انتهای خیابان دانش سرا ) در خیابان شریعتمداری واقع شده‌است . هم مترو و نیز اتوبوس‌های شهری شمارا به باغ موزه نگارستان میرسانند . برای رفتن با مترو از خط ۲ استفاده فرمایید و در ایستگاه بهارستان پیاده شوید . پس از خارج وارد شدن از مترو تابلوی راهنما درسمت باغ نگارستان را خواهید دید . وارد خیابان دانش سرا گردید و پس از یکسری دقیقه پیاده‌روی شما در باغ موزه نگارستان می باشید .

در حالتی که اولی تجربه آلبوم ‌گردی شما از این گلشن موزه رویایی آغاز شود , به زودی گالری‌گردی از عادت‌های شما می گردد . برای گذراندن یک عصر دلنشین با دوستان‌تان و یک دورهمی حسابی به گلشن موزه نگارستان سری بزنید تا اثر یکسری هنرمند را یک‌جا مشاهده کنید و از فضای آرام و دلنشین باغ موزه لذت ببرید .

سالن جهانگیر ارجمند

در انتهای تالار آثاری متفاوت از نقاشی‌ها و سندها و عکس‌ها خواهید مشاهده کرد که برای‌ اغلب بازدیدکنندگان جذابیت دو چندانی داراست . اینجا تمام چهره‌های سرشناس ایرانی حتی سیاست‌مداران خارجی به شکل مجسمه‌های کوچک درآمده‌اند که همگی هنر دست جهانگیر ارجمند هستند . این مجسمه‌ها که سهمی کوچکی از مقدار البته سهم بزرگی از هنر برده‌اند نتیجه ۵۰ سال سعی این استاد میباشند که به باغ موزه نگارستان تهران اهدا شده‌است.

( کسب امتیاز )