وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

بازار بزرگ تهران | مرکز اقتصاد کشور

بازار بزرگ تهران | مرکز اقتصاد کشور

می خوا‌هیم به قلب اقتصاد سرزمین در تهران برویم و ساعتی را در هیاهوی این بازار بگذرانیم . بازاری که یادگاری از عصر های صفویه , زندیه و قاجار میباشد . در دیدگاه نخستین ممکن است از بزرگی و همهمه بازار پاره ای شگفت‌زده گردید ولی صرف وقت در هر نقطه این بازار برایتان تجربه ای یاد انگیز خواهد بود .
بازاری که اکثری از دیپلمات های مقیم تهران در آخرها قرن ۱۹ از آن تحت عنوان زیباترین نقطه تهران یاد کرده اند .

بازار تهران علاوه بر زیبایی های ساختاری و معماری , تاریخ پرفراز و نشیبی داشته است و در کلیه وقایع تاریخی بزرگ در صحنه حاضر بوده و نقش خویش تحت عنوان یک مرکز اجتماعی بزرگ و دارای اهمیت را ایفا نموده است .

وقتی که به یکی خیابان های منتهی به بازار تهران می رسید جمعیت زیادی از مردمان در طبقات مختلفِ اجتماعی را خواهید دید که هرکدام به دنبال خرید و یا کاری قدم در‌این بازار بزرگ میگذارند .

بازار تهران از نظر اقتصادی و تجارت بسیار پیچیده است و تیم ای از اکثر فروش ها , خرده فروش ها , انبارهای کالا , کارگاه های تولیدی و . . . را دراین مکان خواهید یافت . در‌این بازار بیشتر کارخانه های تولید کننده برای ایجاد ارتباط بی واسطه با عمده و خرده فروش ها , نمایندگی هایی را برپا کرده اند چون مرکز حیاتی توزیع داخلی و حتی خارجی جنس از این شاهراه پراهمیت اقتصادی می گذرد .

تاریخچه بازار بزرگ تهران

هنگامی که شاه طهماسب صفوی قزوین را به عنوان پایتخت برگزید برای زیارت حضرت عبدالعظیم به شهر ری می آمد , طی این رفت و آمدها علاقه او به تهران بسیار شده و دستور ساخت حصاری را به دور آن می‌دهد . برای ساخت این حصار نیاز به خاک بسیار زیادی بود .

از ۲ منطقه شروع به خاکبرداری کردند که ابعاد این مناطق به چاله میدان و چاله حصار شهرت یافتند . این حصار بزرگ که حصار طهماسبی نام داشت نزدیک به ۶۰۰۰ قدم طول داشت که امروز تقریبا به صورت کامل تخریب شده‌است . در گذشته تهران که در داخل حصار طهماسبی قرار داشت از ۴ محله تشکیل می‌شد که اسم یکی این محله ها بازار بود .

در آن دوره در میان قلعه حکومتی و شهر , خندقی وجود داشت و حجره ها , دکه ها و افرادی که برای فروش بساط خود را پهن می کردند در سمت مقابل قلعه و آن طرف خندق قرار داشتند , به همین دلیل در دوره صفویه و زندیه نام بازار تهران به خندق معروف بود .

هرچند هر یک از محله ها خود دارای بازار و بازارچه هایی بودند اما بازار اصلی شهر از دروازه شاه عبدالعظیم آغاز می شد و به مسجد جامع ( مسجدی که توسط فتحعلی شاه ساخته شده و امروز در بازار تهران قرار دارد ) و بازارچه احمدکور ختم می گشت . با وجود توجه پادشاهان صفوی و زند به بازار تهران , اما اساس تغییرات و شکل گیری بنای این بازار , تقسیم بندی بخش های گوناگون و ساخت سراها همه به دوره قاجار باز میشود .

مکان های متفاوت فروش در بازار تهران

در دوره آغا محمدخان قاجار این بازار نسبت به گذشته از رونق فراوان زیادی بهره مند می شود . حجره ها , دالان ها , کارونسراها و بقیه بخش های بازار مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و خریداران و فروشندگان متعددی از هر نقطه ایران و تهران به‌این مکان سرازیر میشوند .

محل ورود اصلی که بازار بزرگ نام داشت در دوران ناصرالدین شاه بنا گردید , حتی محل ورود های دیگر در‌این دوره سازماندهی شد . بدون شک زمان ناصرالدین پاد شاه را باید از زمان های طلایی بازار تهران به حساب آورد که در آن ساخت و سازهای متعددی در بازار تهران صورت گرفت .

اما به مرور زمان و مبنی بر نیازهای اجتماعی بعضی از راسته های کهن ( عنصر اصلی سازنده بازار را می توان راسته های اصلی و فرعی نامید که در دو طرف آن حجره ها وجود دارا هستند . ) همچون بازار مسگرها , بازار توتون فروش ها و . . . مبتلا تخریب و یا تغییر کاربری و برخی دیگر همانند بازار زرگرها و حلبی سازها کوچکتر شدند .

بازار تهران همانند سایر #بازارهای سنتی ایران و شرقی , مرکز اصلی اقتصاد شهر و چه بسا کشور بوده و همانند زمان قاجار و پهلوی نقش مهمی در تحولات سیاسی , فرهنگی و اجتماعی داشته و داراست .

این مکان در تاریخ نقش مهمی را ایفا کرده که از مهمترین آنها می توان به دوران مشروطه اشاره کرد .

به بخش زیبا و جالب خرید رسیده ایم! تردید نکنید که عمده اقلامی که در ذهن خویش دارید را میتوانید در بازار تهرانبخرید , کافی است به بخش متبوع بازار بروید . از طرفی این اندازه از گوناگونی مال کار ما‌را در معرفی کالاها و خریدهای منحصربه‌فرد در‌این بازار طاقت فرسا می نماید . البته اکثری از گردشگران فرنگی سوغات های منحصر تهران را درین بازار خرید می نمایند .

خشکبار
انگور و کشمش شهریار یکی از سوغاتی های معروف تهران اند که مرغوب ترین آن ها را می توان به راحتی در بازار تهران تهیه کرد . سوهان شهر ری و سبزی های تازه و یا خشک شده هم از دیگر مواردی میباشند که مرغوب ترین آن‌ها‌را در راسته چهارسوق بازار خواهید یافت .

پوشاک زنانه

اگر قصد خرید پوشاک زنانه دارید باید به راسته جعفری مراجعه نمایید که از قسمت های فراوان به هم ریخته بازار است و در آن انواع روسری , شال , دستکش , کلاه و . . . به فروش میرسد . نکته مهم در‌این بازار ارزان تر بودن اجناس نسبت به مغازه های دیگر است . در‌این راسته میتوانید اجناس مورد نظرتان را حتی تا نصف ارزش نسبت به دکان های معمولی , خرید نمایید .

طلا جواهرات و ساعت
برای خرید طلا جواهرات در بازار باید به راسته زرگرها رجوع کنید . در‌این راسته گونه های طلا و ساعت به فروش میرسد . مزیت سفارش جواهرات در بازار , اجرت کم ساخت آن نسبت به بیرون بازار است .

 

( کسب امتیاز )