وبلاگ

اجاره آپارتمان مبله در تهران

امامزاده داوود تهران

امامزاده داوود تهران

امامزاده داوود , بنایی زیارتی در شمال شهر تهران است . حضرت امامزاده داوود از نوادگان امام حسن مجتبی ( ع ) بوده‌اند . این آرامگاه که در یک منطقه قشنگ در بین کوه‌ها و در بخش «کن» در استان تهران قرار گرفته , میزبان زائران زیادی از شهرهای متعدد به خصوص از شهر تهران است . در‌این مقاله قصد داریم بیشتر با امامزاده داوود آشنا شویم .

حضرت امامزاده داوود را بشناسیم

در کتاب‌‌ها و منابع , دو شجره از ایشان نوشته شده که پاره ای با یکدیگر تفاوت دارا هستند , البته می‌توان گفت که حضرت امامزاده داوود از نوادگان امام حسن مجتبی هستند و شجره ایشان با ۱۱ پشت به این امام بزرگوار می رسد . همینطور در مورد مورخ تولد و مورخ شهادت ایشان نیز داده ها دقیقی در دست نیست , البته سال میلاد ایشان نزدیک به ۴۴۰ هجری قمری و شهادت‌شان نزدیک به سال ۴۸۰ هجری قمری برآورد شده‌است .

حضرت امامزاده داوود , فردی دانشمند , زاهد و نمازگزار بوده است . در مورد سرگذشت و شیوه شهادت ایشان اینگونه برداشت می گردد که بعداز شهادت امام حسین ( ع ) نهضت‌های متعددی صورت گرفت و با سرکوب مواجه شد . بخش اعظمی از نوادگان ائمه در آن زمان‌ها مجبور شدند از محل تولد خود سفر کرده و راهی بقیه سرزمین‌های اسلامی از جمله ایران شوند . این افراد هیچگاه از دست خلفای بنی عباس در امان نماندند و بسیاری از آن ها به شهادت رسیدند . حضرت امامزاده داوود هم از این مسئله مستثنی کمبود .

معرفی بنا امامزاده داوود تهران

بنای امامزاده در نگاه کلی از دو مسجد که هر دو به بقعه امامزاده در نصیب میانی منتهی می‌شوند , تشکیل شده شده‌است . یک بقعه هشت ضلعی که دارنده سردابی در قسمت زیرین است , در این سازه وجود دارد که در زمان صفویه ساخته شده , ولی بنای حساس آرامگاه در طول قاجاریه احداث شده و توسعه یافته است .

در صورتی به در ورودی امامزاده بنگرید , ۸ بیت شعر توجه شما را به خود جلب خواهد کرد . در این شعرها , نام فتحعلی شاه به عینه ذکر شده و این نکته را می‌رساند که این آرامگاه در زمان این شاه قاجاری ساخته شده است . ولی از توصیفاتی که در «روزنامه خاطرات عزیزالسلطان» آمده , می‌توان اخذ که‌این سازه در طول قاجاریه , یک شیروانی به رنگ سبز هم داشته است که اما فعلا دیگر نیست .

گام به باطن این آرامگاه و فضای معنوی زیبای آن که بگذارید , ضریحی بی آلایش درمقابل چشمان شما خود نمایی خواهد کرد . این بارگاه که به بارگاه جعفری شهرت داراست , ارتفاع و عرضی به ترتیب برابر با ۲٫۵ متر و ۱٫۳۰ متر داراست . در حالتی که بر روی میله‌های این بارگاه جای خالی پیدا نکردید , تعجب نکنید ; چون افراد بسیاری در زیارت از این امامزاده به ضریح آن دخیل می بندند و احتمالا این کار تبدیل به یکی از آداب زیارت از این زیارتگاه هم شده‌است .

( کسب امتیاز )